&&aa.jpg
Image and video hosting by TinyPic
Editace stránek
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Image and video hosting by TinyPic

Láska prechádza cez žalúdok.

Sýty hladnému neverí. -

Jeme aj očami. -

Treba jesť, aby sa žilo a nie žiť, aby sa jedlo. -

Jesť, to je nevyhnutnosť, ale správne jesť, to je umenie.

Raňajky zjedz sám, obed ponúkni priateľovi a večeru daj nepriateľovi.

Raňajkuj ako kráľ, obeduj ako mešťan a večeraj ako žobrák.

S jedlom rastie chuť.

Objavenie nového jedla prinesie ľudstvu viac potešenia ako objavenie novej hviezdy.

Povedz mi, čo ješ a ja Ti poviem, kto si. -
Angličan sa zásadne nebaví o sexe, politike, byznyse a rodine. Rozpráva sa o počasí alebo o jedle. -

Jak k dílu, tak k jídlu. -

Človek je očami.

Oči by jedli, ale žalúdok už nemôže.

Z prasaťa dokážu Francúzi spotrebovať aj kvičanie.

Polévka je grunt.

Koľko ľudí, toľko chutí.

Jedlo pre ľudí sú nebesá.

Zvieratá sa pasú, človek je, ale iba duchaplný človek vie jesť.

Ľahko je s plným bruchom postiť sa.

Nehovor o tom, ako sa má jesť, ale jedz, ako sa patrí.

Kde sa dobre varí, tam sa dobre darí!

Môžeme sa zaobísť bez poézie, bez umenia, zaobídeme sa bez priateľov, ba môžeme žiť i bez kníh, ale civilizovaný človek nemôže žiť bez jedla.

Nežijeme preto, aby sme jedli, ale jeme preto, aby sme žili.

Ukáž jedlu, kto je pán!

Hriech nejde do úst, ale z úst!

1. Nerafinované uhľohydráty (cestoviny, ovsené vločky, nelúpaná ryža, celozrnný chlieb) sú bohaté na vlákninu a živiny. Majú výraznú chuť a lepšie zasýtia.

2. Zdravé prsia vám pomôžu udržať brokolica, kapusta, kel a ružičkový kel. Zbavujú telo aj prebytočného estrogénu, ktorý môže vplývať na vznik rakoviny prsníka.

3. Pite najmä povzbudzujúce šťavy – z červeného grepu, paradajok, mrkvy, jablka, ďumbieru, zeleru, červenej repy, černíc.

4. Zdravé kĺby vám pomôže udržať pupalkový olej s účinnou zložkou omega-6 mastné kyseliny. Užívajte jeden gram oleja trikrát denne.

5. V boji proti chorobám zaberie selén. V kombinácii s vitamínom E má antioxidačné a protizápalové vlastnosti.

6. Doplňte si energiu aminokyselinou L-karnitín. Podľa výskumov užívanie do 1 gramu denne dodá organizmu oveľa viac energie, vytrvalosti a zlepšuje pamäť.

7. Mozgovú činnosť podporí ginko dvojlaločné, ktoré zlepšuje prietok krvi do mozgu. 120 mg denne zmierni depresie, pocity úzkosti, zlepší pamäť.

8. Chráňte si zrak pomocou prírodných farbív luteín a zeaxantín, ktoré pôsobia podobne ako slnečné okuliare. Ochraňujú tiež žltú škvrnu.

9. Podporte srdce koenzýmom Q10 – zlepšuje kondíciu, podporuje činnosť svalov, chráni pred vznikom rakoviny. Denne berte 50 mg.

10. Odhaľte skryté cukry. Obmedzte výrobky, ktoré obsahujú fruktózu, sacharózu, kukuričný sirup, glukózu, dextrózu.
Biele vína: sú ľahké, chuťovo jemné, preto sa môžu podávať len k jedlám im podobným. Biele vína sa tradične spájajú s pokrmom z rýb, hydiny, bieleho mäsa a zo šunky.

Ružové vína: sú obľúbené pre svoju univerzálnosť. Môžete ich preto podávať ku každému jedlu.

Červené vína: sú prevažne suché. Každé červené víno má svoju odlišnú chuť, vyplývajúcu z rozdielnosti pôdy, polohy a druhu viniča. Väčšinou sa nechladia. Platí, že k ťažšiemu (výdatnejšiemu) jedlu sa podáva aj ťažšie víno. Hydina, teľacie a iné ľahké (biele) mäso sa môže spájať s ľahkým červeným, ale aj s bielym vínom. Tmavé mäso ako zverina, kačica, hus, sviečkovica alebo roštenec sa spájajú s červeným. Rovnako je červené víno vhodné k syru, obzvlášť s mäkkou kôrkou.

Dezertné vína: sú biele a červené, suché a sladké. Suché sherry sa napr. považuje za veľmi vhodný aperitív zvlášť v rámci slávnostného menu, je vítaný pri podávaní korytnačej polievky a k silným vývarom. Portské víno, madeira a iné podobné vína sa zaraďujú na koniec menu k zákuskom alebo k ovociu.

Šumivé vína: ak sú suché, môžu sa podávať pred jedlom ako aperitív, ak sú sladké alebo polosladké, k zákuskom či ovociu.
Správne stolovanie je dôležitejšie než sa zdá. Prejaví sa pri ňom sociálna spôsobilosť človeka, sebaovládanie, spoločenský takt, ovládanie pravidiel spoločenského správania, zdvorilosť a slušnosť.

Úprava stola
Stôl má byť prestretý tak, aby mal každý pri stole priestor min. 75 cm. Na stole by mal byť klubový tanier, ktorý má slúžiť ako podklad pre ostatné taniere, ktoré sa budú prinášať a odnášať. Klubový tanier ostáva na stole po celý čas. Vzdialenosť medzi tanierom a krajom stola by mala byť 2-3 cm.
Nesmie chýbať látkový alebo papierový obrúsok, ktorý sa dáva do lona a slúži tiež na utieranie úst. Po dojedení sa tento obrúsok zohne na polovicu a položí na stôl vedľa seba.

Taniere a príbory
Na stôl sa nedáva viac ako dva taniere naraz. Pokiaľ na polievku používate šálku, je potrebná aj podšálka pokrytá malou dečkou. Vľavo od klubového taniera je umiestnená miska na šalát, vpravo miska na kompót (pokiaľ sa ako kompót podávajú čerešne, je potrebný ďalší tanierik na kôstky). Príbory sa na pravú a ľavú stranu kladú podľa postupnosti jedál, ktoré sa budú podávať. Najbližšie ku tanieru sú príbory, ktorými sa bude jesť najneskôr.

Ukladanie príborov
Vidlička sa kladie zubami nahor, lyžička dnom na stôl, nôž ostrím k tanieru, dezertné príbory nad tanier, uložené rúčkami napravo či naľavo, podľa toho, ktorou rukou po nich siahnete (dezertné príbory sú: múčniková vidlička, dezertný nôž a vidlička, prípadne kávová lyžička).

Ako čo konzumovať
Polievka – podáva sa buď v hlbokých tanieroch alebo v šálke. Pokiaľ sa podáva v šálke, je po niekoľkých nabratiach lyžičkou dovolené ju vypiť. Keď sa polievka míňa a potrebujeme si tanier nakloniť, aby sa nám lepšie naberalo, nikdy nenakláňame tanier k sebe ale od seba.

Zemiaky – predeľujú sa vidličkou, nie nožom

Dezerty – na dezerty sa používa dezertná lyžička samostatne alebo v kombinácii s vidličkou. Zmrzlina sa má správne jesť lyžičkou a prihŕňať dezertnou vidličkou.

Ovocie – kôstky vkladáme najskôr do rúk, potom na tanierik, ktorý je na to určený. K jablku, hruške a broskyni používame nôž (môžeme aj vidličku). Banán by sa mal taktiež nakrájať a ku kiwi a mangu používame lyžičku. Šťava z kompótu na nepije.

Niekoľko užitočných rád na záver
Dáma nesmie mať pri stolovaní rukavice.
Kabelku si dáma kladie do lona, alebo ju oprie o stoličku, nikdy ju nekladie na stôl.
Nemalo by sa konverzovať s obsluhou.
Hostiteľka prichádza na svoje miesto posledná, ale začína jesť ako prvá.
Káva sa prikladá k ústam aj s podšálkou.
Po dojedení sa príbor spojí, prekrížený príbor znamená, že ste ešte nedojedli, alebo si prosíte pridať.
Na vodu, pivo, whisky, džúsy a minerálky sa používajú poháre bez stopky.
Ocitli ste sa už v situácii, kedy vám v reštaurácii priniesli raka či mušle a vy ste si s nimi nevedeli rady? Dokonca aj menej sofistikované jedlá môžu mať podľa etikety sofistikovaný spôsob konzumácie. Nikto učený z neba nespadol,poučte sa...

Zemiaky
Nemali by sa krájať nožom, ale iba vidličkou. Omelety všetkých druhov sa jedia vidličkou v pravej ruke. Takisto smažené vajcia a praženica, pri ktorých si pomáhame kúskom chleba v ľavej ruke.

Špagety
Jedia sa vidličkou v pravej ruke - natáčajú sa na vidličku buď o okraj taniera, alebo s pomocou lyžice v ľavej ruke. Ak to nemáme natrénované, nič sa nestane, keď ich budeme krájať nožom a naberať vidličkou.

Hydina
Ako je to s veľkými kosťami pri hydine, na to sa názory rozchádzajú. Na skutočne vysokej úrovni nemožno brať kosti do ruky, pri menej oficiálnych príležitostiach sa tento spôsob toleruje. Odporúča sa vyčkať, ako sa zachová hostiteľka. Malé kostičky nevyberáme z úst rukami, ale decentne ich vypľúvame na vidličku a odložíme na okraj taniera.

Ryby
To isté platí aj o kostičkách z rýb. Pri konzumácii rýb by sa mal používať špeciálny príbor na ryby, v ktorom lopatkovitý nôž umožňuje lepšie odlupovať mäso z kostí. Ryby totiž nekrájame. Na tento účel slúžia dve vidličky alebo vidlička s pomocným kúskom chleba.

Raky
Rozdeľujeme ich rukami a pomocou špeciálneho príboru (krátka vidlička a nôž s dierkou) vyberieme vnútrajšok, z prednej časti konzumujeme len mäso z klepiet. Po tejto labužníckej konzumácii by sme mali dostať príležitosť opláchnuť si prsty v miske s vodou a utrieť si ich do obrúska.

Langusty
Langusty dostaneme už s rozpoleným pancierom. Jedia sa dvojzubou alebo dezertnou vidličkou.

Žabie stehienka
Pridržiavajú sa vidličkou v ľavej ruke na tanieri a pravou sa odlupujú sústa.

Špargľa
Obyčajne sa je vidličkou v pravej ruke, ak sa podáva aj s drevnatou časťou, môžeme ju uchopiť a odhryznúť. Artičoky sa konzumujú tiež kombinovane, lístky odhrýzame z ruky, srdiečko krájame vidličkou.

Kukurica
Pri konzumácii kukurice sú všetky možnosti dovolené: môžeme ju jesť v špeciálnom držiaku, v servítke, rukou bez servítky alebo vylupovať zrnká na tanieri. Z ruky možno jesť aj reďkovky (na túto príležitosť by sa však mali podávať s vňaťou) - môžeme ich aj lúpať nožom v pravej ruke a namáčať do soli.

Kompót
Kompót je dovolené dojedať aj tak, že ho vezmeme zo stola a ľavou rukou priblížime k ústam. Zásadne však nedopíjame šťavu. Zeleninový šalát by sa mal podávať v menších kúskoch, aby sa dal konzumovať bez ďalšieho delenia, pretože použitie noža je v tomto prípade základným prehreškom.

Ovocie
Osobitné pravidlá má aj konzumovanie ovocia. Veľké kôstkové ovocie sa je rukou, kôstku sa však snažíme najprv odstrániť stlačením rukou na tanieriku alebo pomocou vidličky. Jablká a hrušky predpisuje etiketa jesť štvrtené a olúpané, čo už zrejme platí iba pri tabuliach veľmi oficiálnych, rovnako ako používanie príboru na broskyňu (rozpoliť, vybrať kôstku, olúpať, rozkrájať, posypať cukrom).
Čerešne a bobuľoviny sa podávajú so stopkami. Jednotlivé kôstky neputujú do tanierika priamo, ale opäť prostredníctvom pravej ruky. Až v ústach oddeľujeme od stopky jahody a ríbezle. Spolu s hroznom patria k druhom ovocia, ktoré si hostia sami oplachujú na stole. Melón a ananás sa jedia lyžičkou, servírujú sa nakrájané na plátky. Pomaranč sa lúpe obvyklým spôsobom a konzumuje po mesiačikoch, citrón by mal prísť na stôl buď v podobe šťavy alebo plátkov. Kultivované jedenie banánu spočíva v odkrojení špičky nožom, olúpaní a následnom odkrajovaní. Banán možno jesť aj príborom - olúpať šupku a krájať ho na kolieska.

Bonbóny
Jedia sa zásadne rukou.
Image and video hosting by TinyPic
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one