&&aa.jpg
Image and video hosting by TinyPic
Editace stránek
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Image and video hosting by TinyPic

Bylinky v kuchyni - objavte bohatstvo ich chutí

Bylinky v kuchyni - objavte bohatstvo ich chutí - obrázek

Bylinky v kuchyni - objavte bohatstvo ich chutí - obrázek

Okrem soli, čierneho korenia a sladkej papriky máte pri verení oveľa viac možností. Rôzne bylinky dodajú arómu a rôzne podoby aj celkom jednoduchým jedlám. Hodia sa takmer ku všetkému: mäsu, rybám, zelenine... ale aj k ovociu a syrom. Podaktoré sú v slovenskej kuchyni veľmi dobre známe a obľúbené, iné pomerne nové, ale určite si zaslúžia, aby sa v nej natrvalo udomácnili.

Výživné hodnoty
Bylinky, a najmä čerstvé, sú bohaté na vitamíny, zvlášť na vitamín C a minerály – železo, magnézium, fosfor, vápnik. Obsahujú minimum kalórií a zlepšia chuť aj veľmi skromného jedla. Ich liečivé účinky sa využívajú v bylinkových čajoch.

Pozor na teplo!
Aromatické bylinky zle znášajú vysokú teplotu, ktorá ničí ich arómu. Radšej ich preto pridávajte ku koncu varenia alebo keď už je jedlo na tanieri.

Zoznam a využitie najpopulárnejších byliniek pre novú chuť vašich jedál:

Petržlenová vňať
Má výraznú chuť, výborne sa hodí na dekoráciu jedál. Vhodná je do zeleninových šalátov, na ryby a do pomazánok.

Tymián
Jedna z byliniek s najvýraznejšou vôňou, potrebuje teplo, aby sa rozvinula jej aróma. Dokonalá prísada do marinád na mäso, ryby, plnky a syry. Zopár vetvičiek môžete použiť pri varení cestovín, dodá im lahodnú arómu. Navyše, tymián má antiseptické vlastnosti.

Pažítka
Ideálna do jedál z vajíčok (omeleta, praženica), tvarohu, rýb a zeleniny, výborne sa hodí k hydine a červenému mäsu, môžete ju dodať do dressingov k šalátom (typu vinaigrette). Zle znáša vysokú teplotu, preto ju treba pridávať ku koncu varenia.

Bazalka
Kráľovná talianskej kuchyne, výborná v kombinácii s cesnakom, olivovým olejom a citrónovou šťavou.
Hlavná ingrediencia omáčky pesto – zmes bazalky a olivového oleja, rozomletá na olejovitú hmotu.
Dokonalá prísada do zeleniny, vajíčok, rýb a pre nadšencov nových, originálnych chutí – dokonca aj do jahôd, marhúľ a zmrzliny. Je krehká, pri vysokej teplote sa stráca jej chuť, keď je posekaná, zle sa konzervuje.

Mäta
Vysoko cenená najmä pre svoju sviežu chuť. Používa sa hlavne do dezertov – čokolády, citrusov – zlepšuje ich chuť. Výborná je aj ku koziemu syru, jogurtu, tvarohu, hodí sa k slaným jedlám a jahňacine. Je základnou chuťou obľúbených koktailov, ako je Mojito či Caipirinha. Radšej opatrne pri jej dávkovaní, čerstvá mäta má veľmi silnú arómu.
Pôsobí antisepticky a upokojujúco.

Estragón
Má silnú arómu, dodáva sa do rýb a hydiny. Jedna z mála bylín, ktoré znášajú vysokú teplotu. Vhodný do plniek a marinád. Vo vysušenej forme stráca chuť, preto je lepšie ho používať čerstvý alebo zmrazený.

Cesnak
Nevyhnutná súčasť kuchyne! Jeho silná a pikantná chuť zvýrazňuje chuť jedál. Pridáva sa do mäsa, plniek a zeleniny. Dobre znáša vysokú teplotu, ktorá zosilňuje jeho chuť. Má antiseptické a antibakteriálne vlastnosti.

Cibuľa
Všeobecne známa a používaná, teplota zmierňuje jej chuť. Ako surová je znamenitou prísadou do šalátov a marinád. Dusená, či smažená sa používa do polievok, omáčok, plniek.

Rozmarín
Výborný na pečené zemiaky a grilované ryby.

Nezabudnite ani na aníz, kôpor, bobkový list, majorán, koriander, oregano, rascu... Nebojte sa skúšať nové chute.
11.05.2009 09:26:59
stanislava68
Image and video hosting by TinyPic
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one