&&aa.jpg
Image and video hosting by TinyPic
Editace stránek
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Image and video hosting by TinyPic
Prinášam drobný rozpis niektorých korenín aj s ich popisom a možným využitím.

Rozmarín

Často sa používa v stredomorskej kuchyni – ku zverine a baranine. Zvýrazní tiež chuť zemiakov, hydiny, rýb, polievok, špenátu, hrachu. Je dosť aromatický, preto s ním treba zaobchádzať opatrne. Nemá sa kombinovať s bobkovým listom.

Koriander

Vôňa koriandra nám evokuje vôňu Vianoc. Okrem perníkov sa koriander používa na ochutenie strukovín, paštét, ale aj napríklad gulášu. Čerstvá vňať sa môže pridať do šalátov, polievok, mastnejších mäsitých jedál. Vhodné kombinácie tvorí s žeruchou, bazalkou, saturejkou, cibuľou, cesnakom.

Skúste napríklad pečienku alebo kačicu s koriandrom.

Cesnak

Má svoje miesto vo výžive – obsahuje bielkoviny, cukry; patrí medzi najpoužívanejšie pochutiny. Cesnak znižuje krvný tlak, používa sa proti chrípke, črevným parazitom, proti nadýmaniu, artérioskleróze. Niekedy sa odporúča strúčik cesnaku denne. Problém je však s tým, že vás cíti celé okolie. Jeho prenikavú vôňu spôsobuje silica so sírou. Odstrániť sa to dá vraj tak, že cesnak užijete ráno nalačno, až potom sa naraňajkujete.

Kurkuma

Nazývajú ju aj žltý zázvor – pripomína ho totiž chuťovo. Kedysi sa používala viac ako farbivo a liek – ľadviny, žlčník. Je súčasťou koreninových zmesí, aj worcesterskej omáčky. Samostatne sa používa iba na špičku noža, tesne pred dokončením jedla. Najlepšie odrody sú dopestované v Číne.

Horčica

Mladé jarné listy všetkých druhov sa dajú použiť ako šalát. Horčica zlepšuje trávenie a látkový metabolizmus. Avšak je dráždivá, preto nie je vhodná pri niektorých žalúdočných ochoreniach. Horčičné semiačka sa odporúča pri zlej funkcii čriev pomalej činnosti žlčníka.

Kari korenie

Kari je indická zmes korenia, najčastejšie: kurkuma, fenikel, štipľavá paprika, rasca, biele a čierne korenie, zázvor, muškátový kvet, hrebíček, kardamom, škorica, horčičné semienko, koriander, cayenské korenie alebo dokonca mak. Používa sa pri príprave mäsitých jedál, ktorým chceme dodať exotickú príchuť – bravčové, hydina, pečienka.

Bouquet garni

Je to menej známa, ale niekde obľúbená koreninová zmes – kytička. Je to : bobkový list, strúčok cesnaku, tymian, petržlenová vňať. Napríklad Francúzi ho dávajú v plátennom vrecúšku do vývarov. Môže sa dať do dusených jedál zo zeleniny.
10.05.2009 15:43:04
stanislava68
Image and video hosting by TinyPic
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one