&&aa.jpg
Image and video hosting by TinyPic
Editace stránek
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Image and video hosting by TinyPic

Rukami alebo príborom?

Ocitli ste sa už v situácii, kedy vám v reštaurácii priniesli raka či mušle a vy ste si s nimi nevedeli rady? Dokonca aj menej sofistikované jedlá môžu mať podľa etikety sofistikovaný spôsob konzumácie. Nikto učený z neba nespadol,poučte sa...

Zemiaky
Nemali by sa krájať nožom, ale iba vidličkou. Omelety všetkých druhov sa jedia vidličkou v pravej ruke. Takisto smažené vajcia a praženica, pri ktorých si pomáhame kúskom chleba v ľavej ruke.

Špagety
Jedia sa vidličkou v pravej ruke - natáčajú sa na vidličku buď o okraj taniera, alebo s pomocou lyžice v ľavej ruke. Ak to nemáme natrénované, nič sa nestane, keď ich budeme krájať nožom a naberať vidličkou.

Hydina
Ako je to s veľkými kosťami pri hydine, na to sa názory rozchádzajú. Na skutočne vysokej úrovni nemožno brať kosti do ruky, pri menej oficiálnych príležitostiach sa tento spôsob toleruje. Odporúča sa vyčkať, ako sa zachová hostiteľka. Malé kostičky nevyberáme z úst rukami, ale decentne ich vypľúvame na vidličku a odložíme na okraj taniera.

Ryby
To isté platí aj o kostičkách z rýb. Pri konzumácii rýb by sa mal používať špeciálny príbor na ryby, v ktorom lopatkovitý nôž umožňuje lepšie odlupovať mäso z kostí. Ryby totiž nekrájame. Na tento účel slúžia dve vidličky alebo vidlička s pomocným kúskom chleba.

Raky
Rozdeľujeme ich rukami a pomocou špeciálneho príboru (krátka vidlička a nôž s dierkou) vyberieme vnútrajšok, z prednej časti konzumujeme len mäso z klepiet. Po tejto labužníckej konzumácii by sme mali dostať príležitosť opláchnuť si prsty v miske s vodou a utrieť si ich do obrúska.

Langusty
Langusty dostaneme už s rozpoleným pancierom. Jedia sa dvojzubou alebo dezertnou vidličkou.

Žabie stehienka
Pridržiavajú sa vidličkou v ľavej ruke na tanieri a pravou sa odlupujú sústa.

Špargľa
Obyčajne sa je vidličkou v pravej ruke, ak sa podáva aj s drevnatou časťou, môžeme ju uchopiť a odhryznúť. Artičoky sa konzumujú tiež kombinovane, lístky odhrýzame z ruky, srdiečko krájame vidličkou.

Kukurica
Pri konzumácii kukurice sú všetky možnosti dovolené: môžeme ju jesť v špeciálnom držiaku, v servítke, rukou bez servítky alebo vylupovať zrnká na tanieri. Z ruky možno jesť aj reďkovky (na túto príležitosť by sa však mali podávať s vňaťou) - môžeme ich aj lúpať nožom v pravej ruke a namáčať do soli.

Kompót
Kompót je dovolené dojedať aj tak, že ho vezmeme zo stola a ľavou rukou priblížime k ústam. Zásadne však nedopíjame šťavu. Zeleninový šalát by sa mal podávať v menších kúskoch, aby sa dal konzumovať bez ďalšieho delenia, pretože použitie noža je v tomto prípade základným prehreškom.

Ovocie
Osobitné pravidlá má aj konzumovanie ovocia. Veľké kôstkové ovocie sa je rukou, kôstku sa však snažíme najprv odstrániť stlačením rukou na tanieriku alebo pomocou vidličky. Jablká a hrušky predpisuje etiketa jesť štvrtené a olúpané, čo už zrejme platí iba pri tabuliach veľmi oficiálnych, rovnako ako používanie príboru na broskyňu (rozpoliť, vybrať kôstku, olúpať, rozkrájať, posypať cukrom).
Čerešne a bobuľoviny sa podávajú so stopkami. Jednotlivé kôstky neputujú do tanierika priamo, ale opäť prostredníctvom pravej ruky. Až v ústach oddeľujeme od stopky jahody a ríbezle. Spolu s hroznom patria k druhom ovocia, ktoré si hostia sami oplachujú na stole. Melón a ananás sa jedia lyžičkou, servírujú sa nakrájané na plátky. Pomaranč sa lúpe obvyklým spôsobom a konzumuje po mesiačikoch, citrón by mal prísť na stôl buď v podobe šťavy alebo plátkov. Kultivované jedenie banánu spočíva v odkrojení špičky nožom, olúpaní a následnom odkrajovaní. Banán možno jesť aj príborom - olúpať šupku a krájať ho na kolieska.

Bonbóny
Jedia sa zásadne rukou.
28.03.2009 01:32:41
stanislava68
Image and video hosting by TinyPic
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one