&&aa.jpg
Image and video hosting by TinyPic
Editace stránek
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Image and video hosting by TinyPic

Základy stolovania...

Správne stolovanie je dôležitejšie než sa zdá. Prejaví sa pri ňom sociálna spôsobilosť človeka, sebaovládanie, spoločenský takt, ovládanie pravidiel spoločenského správania, zdvorilosť a slušnosť.

Úprava stola
Stôl má byť prestretý tak, aby mal každý pri stole priestor min. 75 cm. Na stole by mal byť klubový tanier, ktorý má slúžiť ako podklad pre ostatné taniere, ktoré sa budú prinášať a odnášať. Klubový tanier ostáva na stole po celý čas. Vzdialenosť medzi tanierom a krajom stola by mala byť 2-3 cm.
Nesmie chýbať látkový alebo papierový obrúsok, ktorý sa dáva do lona a slúži tiež na utieranie úst. Po dojedení sa tento obrúsok zohne na polovicu a položí na stôl vedľa seba.

Taniere a príbory
Na stôl sa nedáva viac ako dva taniere naraz. Pokiaľ na polievku používate šálku, je potrebná aj podšálka pokrytá malou dečkou. Vľavo od klubového taniera je umiestnená miska na šalát, vpravo miska na kompót (pokiaľ sa ako kompót podávajú čerešne, je potrebný ďalší tanierik na kôstky). Príbory sa na pravú a ľavú stranu kladú podľa postupnosti jedál, ktoré sa budú podávať. Najbližšie ku tanieru sú príbory, ktorými sa bude jesť najneskôr.

Ukladanie príborov
Vidlička sa kladie zubami nahor, lyžička dnom na stôl, nôž ostrím k tanieru, dezertné príbory nad tanier, uložené rúčkami napravo či naľavo, podľa toho, ktorou rukou po nich siahnete (dezertné príbory sú: múčniková vidlička, dezertný nôž a vidlička, prípadne kávová lyžička).

Ako čo konzumovať
Polievka – podáva sa buď v hlbokých tanieroch alebo v šálke. Pokiaľ sa podáva v šálke, je po niekoľkých nabratiach lyžičkou dovolené ju vypiť. Keď sa polievka míňa a potrebujeme si tanier nakloniť, aby sa nám lepšie naberalo, nikdy nenakláňame tanier k sebe ale od seba.

Zemiaky – predeľujú sa vidličkou, nie nožom

Dezerty – na dezerty sa používa dezertná lyžička samostatne alebo v kombinácii s vidličkou. Zmrzlina sa má správne jesť lyžičkou a prihŕňať dezertnou vidličkou.

Ovocie – kôstky vkladáme najskôr do rúk, potom na tanierik, ktorý je na to určený. K jablku, hruške a broskyni používame nôž (môžeme aj vidličku). Banán by sa mal taktiež nakrájať a ku kiwi a mangu používame lyžičku. Šťava z kompótu na nepije.

Niekoľko užitočných rád na záver
Dáma nesmie mať pri stolovaní rukavice.
Kabelku si dáma kladie do lona, alebo ju oprie o stoličku, nikdy ju nekladie na stôl.
Nemalo by sa konverzovať s obsluhou.
Hostiteľka prichádza na svoje miesto posledná, ale začína jesť ako prvá.
Káva sa prikladá k ústam aj s podšálkou.
Po dojedení sa príbor spojí, prekrížený príbor znamená, že ste ešte nedojedli, alebo si prosíte pridať.
Na vodu, pivo, whisky, džúsy a minerálky sa používajú poháre bez stopky.
24.03.2009 08:47:32
stanislava68
Image and video hosting by TinyPic
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one