&&aa.jpg
Image and video hosting by TinyPic
Editace stránek
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Image and video hosting by TinyPic
Modelovacia hmota:
sušené mlieko polotučné 100 g, práškový cukor 200 g, stužený pokrmový tuk 20 g, voda podľa hustoty. Všetky suroviny preosiať a spolu dobre vymiesiť.
Pre tých, ktorým sa nechce babrať s marcipánom... Nedávno som objavila cukríky Marshmallow v tvare kvietkov. A tak som ich použila pri výzdobe tretej torty. Len som ich medzi prstami sploštila a tvarovala. A tú zelenú jedlú trávu (z ryžovej múky) som na bielu čokoládovú polevu priliepala priesvitnou želatinou.

zdroj:http://www.iwn.szm.sk
Ak Vám zostanú žĺtka, môžete ich dať do pohára, zaliať olejom a zamraziť. Po rozmrazení vyberieme žĺtka z oleja a môžeme ich spracovať akýmkoľvek bežným spôsobom.
Ak Vám naopak zostanú bielka (nenašľahané), môžete ich do druhého dňa uchovať v hrnčeku v chladničke a následne ich spracovať zavarením do polievky, zapečením našľahaných bielkov ako bezé na nákypy a pod., alebo na nákypy a pod. alebo do receptov s väčším množstvom bielkov (napr. kokosky).
Profesionálne zdobenie!
Čerstvé ovocie (jahody, višne, hrozno, ríbezle, čučoriedky a pod.) necháme vychladiť (NIE zmraziť!) a medzitým si pripravíme cukrový sirup – 2 diely cukru zvaríme s 1 dielom vody. Sirup necháme chvíľu vychladnúť. Ovocie natrieme sirupom pomocou štetca (ovocie môžeme aj máčať) a poprášime práškovým cukrom – najprv hneď na vrstvu karamelu, potom chvíľu počkáme až prvá vrstva zatuhne a potom poprášime ovocie druhýkrát.
Takto aplikovaný cukor na ovocie nezvlhne a ovocie si dlho (aj do druhého dňa) zachová krásny vzhľad. Najkrajšie je ovocie ešte na stopkách – ríbezle, višne, hrozno. Naopak nevhodné sú svetlé druhy ako napr. plátky jabĺk, hrušiek, na ktorých cukor nevynikne.
Ak pečiete zákusok z piškótového cesta, posypte vymastenú formu namiesto múky kokosom. Cesto sa nebude lepiť a zákusok bude mať chrumkavý povrch a príjemnú sladkastú chuť. Kokos je najvhodnejší do zákuskov, v ktorých použijete ovocie alebo želé.
Malý hrniec na sucho zahrejeme a pomaly do neho vsypeme 80 g kryštálového cukru.
Akonáhle cukor získa svetlohnedú farbu, začneme ho miešať. Potom pridáme 2-3 PL vody a za stáleho miešania varíme tak dlho, kým sa cukor úplne nerozpustí.
Hrniec preložíme z platne a z karamelu môžeme urobiť buď ozdobné „nite“ cez dezert a pečivo pomocou vidličky (tak, že máčame vidličku v karameli a preťahujeme karamel cez pripravený múčnik) alebo pomocou lyžičky lejeme na papier na pečenie ľubovolné tvary, ktoré po zaschnutí zlúpneme a zapichujeme do dezertov.
Zoberte
1 stužený tuk,
pridajte 250 g Práškového cukru,
asi 15O g sušeného mlieka
a môžete pridať trochu mandľovej arómy.
Tuk nastrúhajte a všetky ingrediencie zmiešajte dohromady. Keď sa spoja, cez mikroténové vrecúško ho vyvaľkajte na polcentimetrovú hrúbku.


MARCIPÁNOVÉ OZDOBY
Na zdobenie torty môžeme použiť jemný mandľový marcipán. Dajú sa z neho formovať úžasné aj značne komplikované ozdoby vo forme postavičiek, rôznych druhov ovocia, hríbov a hlavne kvetov.
Základnou surovinou sú mandle.

Postup:
100 g mandlí
50 g cukor- múčka niekoľko kvapiek ružovej vody,alebo pomarančovej šťavy môže sa pridať dobrý mandľový likér
potravinárske farbivo

Mandle sa sparia v horúcej vode a nechajú sa chvíľu močiť, aby zmäkli a aby sa dala šupka ľahšie ošúpať. Nesmú sa nechať vychladnúť, preto ich treba šúpať za horúca a bezprostredne spracovať! Mandle sa pomelú v mlynčeku na mäso a v mixéri sa spolu s cukrom dôkladne premixujú, kým nevznikne tuhá hmota. Cukor sa pridáva dovtedy, kým sa hmota neprestane pri skúške lepiť na ruky. Potom sa pridá niekoľko kvapiek likéru a ružovej vody (pomarančovej šťavy- scedenej cez veľmi jemné sitko).

Marcipán sa dobre modeluje pri izbovej teplote, pracovná doska musí byť hladká a posypaná práškovým cukrom, aby sa marcipán zbytočne nelepil. Farbenie sa robí potravinárskou farbou, ktorú prilejeme podľa potreby, počas spracovania hmoty.
A toto je postup na vytvorenie marcipánovej ružičky:

V rovnakom pomere zmiešame práškový cukor a sušené mlieko, trošku vody a kvapku oleja.
Dobre premiesime, dáme do mikroténového sáčku a v sáčku rozvaľkáme. Potom sáčok rozrežeme a vykrajujeme maličké kolieska a tvarujeme z nich ružičky alebo ľubovoľné ozdoby.
Pekné sú aj biele, ale červené spravíme tak, že pri miesení pridáme trošku červeného potravinárskeho farbiva. Farbivo rozpúšťame v pár kvapkách horúcej vody.


Ozdoby je možné robiť tiež aj z penových cukríkov nasledovne:

Ozdoby z penových cukríkov (marshmallows, Vextra) Cukríky z jedného sáčku (pri dvojfarebných cukríkoch môžme farby oddeliť a potom pre jednu farbu potrebujeme dva sáčky) dáme do misky, pridáme lyžičku citrónovej šťavy a dáme do mikrovlnky na 10-15 sekúnd, tak aby sa cukríky roztápali. Ak nemáte mikrovlnku, môžte cukríky roztopiť vo vodnom kúpeli alebo v rúre.
Roztopené cukríky necháme trošku vychladnúť, primiešame 2 lyžice práškového cukru a 2 lyžice sušeného mlieka.
Sušené mlieko môžme nahradiť cukrom, ale ozdoby budú potom dosť sladké. Vypracujeme cesto.
Veľmi sa to lepí (!) - je to normálne. Hmotu dáme na lopár. ktorý sme posypali Solamylom, vyvaľkáme a vykrajujeme krúžky na ružičky.
Môžme tvarovať aj akékoľvek iné ozdoby.
Hmota sa dá použiť aj na potiahnutie celej torty.
Ak je hmota po potiahnutí torty od Solamylu, tento jemne utrieme čistou utierkou.
Aby sa nám poťah leskol, nalejeme si na ruky trošku oleja a potiahnutú tortu potrieme.
Image and video hosting by TinyPic
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one