&&aa.jpg
Image and video hosting by TinyPic
Editace stránek
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Image and video hosting by TinyPic
Kvalitné suroviny

Pri príprave ťahaného štrúdľového cesta je dôležitá nielen kvalitná múka, ktorá by mala byť hladká s vysokým obsahom lepku (inak by sa cesto pri ťahaní trhalo), ale aj tekutina, ktorá má byť vlažná, aby bielkoviny v múke lepšie napučali. Spracované cesto na štrúdľu má byť vláčne a pružné, ak je príliš suché, pridáme trocha mlieka alebo jogurtu, do lepkavého cesta zase zapracujeme ešte trocha múky. Čím dlhšie cesto spracúvame, tým lepšie sa potom ťahá. Pri odpočinutí cesta je dôležité prikryť ho nahriatym hrncom, lebo ak by obschlo, nedalo by sa s ním dobre pracovať.

Vyťahovanie
To je tá najdôležitejšia časť práce. Cesto musí byť tenké a zároveň sa nesmie potrhať. Pri vyťahovaní postupujeme od stredu k okrajom, aby malo všade rovnakú hrúbku. Ruky mierne zovrieme do pästí, podložíme pod cesto, dáme k sebe a opatrne odťahujeme od seba, čím cesto vyťahujeme na všetky strany. Plát môžeme počas vyťahovania slabo potierať olejom, aby cesto zostalo vláčne a netrhalo sa. Nakoniec vytiahnuté cesto položíme na pomúčenú utierku alebo obrus a prstami vytiahneme aj okraje. Po vytiahnutí môžeme z cesta odstrihnúť hrubšie okraje.

Plnka podľa chuti
Vytiahnuté cesto pokropíme roztopeným maslom, naplníme ľubovoľnou plnkou (napríklad z maku zmiešaného s cukrom, s jablkami a hrozienkami, prípadne zmesou tvarohu, hrozienok, vanilínového a kryštálového cukru a vajca) a zvinieme. Konce cesta stlačíme, aby plnka pri pečení nevytiekla. Štrúdľu vložíme do stredne rozohriatej rúry, asi po 5 minútach teplotu znížime a pomaly pečieme dozlatista. Aby bola štrúdľa naozaj krehká, ešte horúcu ju potrieme rozohriatym maslom.
01.05.2009 10:32:31
stanislava68
Image and video hosting by TinyPic
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one