&&aa.jpg
Image and video hosting by TinyPic
Editace stránek
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Image and video hosting by TinyPic

Pirohy a šúľance zo zemiakového cesta

Cesto:

½ kg zemiakov
200 g polohrubej múky
soľ

Postup:
Zemiaky uvarené v šupke ošúpeme a najemno postrúhame na sitku. Pridáme múku a trochu soli. Vypracujeme hladké cesto (miesime ho na pomúčenej doske).

Pirohy:
Pripravené cesto vyvaľkáme na hrúbku 4 mm, pokrájame na štvorce a na každý štvorec dáme plnku. Po naplnení štvorce preložíme do trojuholníka, okraje stlačíme a dáme variť do slanej vody, pokiaľ pirohy nevyplávajú navrch.

Ako plnku môžme dať: za lyžičku slivkového lekváru alebo celé slivky, jahody, sladkú alebo slanú tvarohovú plnku, bryndzu vymiešanú s 1 lyžicou masla, mletým čiernym korením a pažítkou.

Pirohy so sladkou plnkou na tanieri polejeme rozpusteným maslom a posypeme osladeným mletým makom, orechami alebo strúhankou.

Pri slaných plnkách pirohy mastíme rozpusteným maslom, opraženou cibuľkou a pridáme za lyžicu kyslej smotany.

Šúľance:

Zo zemiakového cesta si kúsok odoberieme a rozšúľame ho na dlhší valček, ktorý rozkrojíme na menšie kúsky dlhé asi 3 cm. Tieto dáme variť do vriacej osolenej vody. Varíme ich 1-2 minúty, kým nevyplávajú na povrch. Po vybratí ich polejeme roztopeným maslom, a posypeme makom, mletými orechmi a osladenou strúhankou.

Mleté orechy,mak a opečenú strúhanku osladíme karamelom: na panvici rozpustíme a necháme skaramelizovať 150g cukru, prilejeme trochu vody a necháme karamel rozpustiť. Zmiešame s orechami, strúhankou alebo makom.
29.03.2009 16:39:51
stanislava68
Image and video hosting by TinyPic
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one