&&aa.jpg
Image and video hosting by TinyPic
Editace stránek
Stránky zdarma
Stránky systému Webgarden
Image and video hosting by TinyPic


Aké mäso je najvhodnejšie? Ak chcete, aby bola šunka krehká a šťavnatá, potom je najlepšou voľbou bravčové pliecko. Kupujte ho priamo u mäsiara, pretože iba tam sa prepracujete k čerstvým surovinám. Vypýtajte si úhľadný, približne 2.5-kilogramový kus, ktorý nie je prerastený tukom. Nehanbite sa, mäsiar vám s radosťou poradí, ktorý kus mäsa bude na šunku najlepší. Ak chcete použiť šunku na ďalšiu prípravu pokrmov a nebude vám vadiť, že je tuhšia, využiť môžete aj stehno.


Ako nasoliť mäso?
Najlepšie je voliť mokrú cestu solenia, ktorá zabráni tomu, aby sa z mäsa vytratila šťava. Na kilogram mäsa počítajte s decilitrom vody, do ktorého rozpustíte 20 gramov dusitanovej rýchlosoli. Nájdete ju v potravinách v oddelení s koreninami. Pre vylepšenie pridajte trochu kryštálového cukru pre farbu a lyžičku kuchynskej soli pre dochutenie. Do pripraveného kúpeľa vložte všetko mäso a premiešajte. Aby soli prenikli do hĺbky, mäso je potrebné nakrájať na 1,5 centimetra hrubé rezne, ktoré rozkrájate na pásy.
24 hodinové zretieMäso potrebuje približne 24 hodín na to, aby dusitanová soľ prenikla až do stredu narezaných kúskov. Proces vylepšíte tým, že raz za 6 hodín premiesite mäsovú zmes a opäť vložíte do chladničky. Neobávajte sa toho, že kdesi sa stratila všetka voda. Tak ako nasiakla so soľami do mäsa, uvoľní sa späť pri varení.


Príprava na varenie

Ak nechcete experimentovať s rôznymi nádobami, prácu si zjednodušíte prostredníctvom vreciek na tlačenku. Pred plnením nechajte mäso hodinu odstáť pri izbovej teplote, aby sa lepilo. Lepšie sa vám podarí vytlačiť z vrecka vzduch. Ak máte zlý deň a nedarí sa vám, nespravíte chybu, ak pred plnením mäso nakrájate na kocky.

Podobným spôsobom môžete využiť akúkoľvek formu – či už plastovú na prípravu pudingov v pare, alebo kovovú pre prípravu múčnikov. Vopred však myslite na to, aký spôsob varenia u vás prichádza do úvahy. Úlohou formy je oddeliť mäso od vody.

Tí, čo pripravujú šunku pravidelne používajú špeciálne formy s pružinami, ktoré sú v predajnej sieti dostupné v cenách od 2000 korún nahor. Ich výhodou je, že šunka má vždy rovnaký, vopred zaručený tvar. Nevýhodou je, že pružiny vytlačia z mäsa časť vody, ktorá pri jemnejšom postupe zostane dnu.


Ako variť šunku?


Platia tu dve pravidlá – dodržať teplotu a čas. Na kilogram mäsa počítajte s hodinovou tepelnou úpravou, teplota by sa mala držať na hranici 75 °C.

My sme pri príprave použili parnú rúru. Šunku sme vo vreckách uložili na rošt, nastavili sme teplotu pary a do zásobníka doliali vodu. O zvyšok sa postará rúra sama.

Ak máte teplovzdušnú rúru a na voliči môžete nastaviť 75 °C teplotu, vložte do rúry pekáč s teplou vodou a šunku vložte dnu. Teplota sa po celý čas bude udržiavať na stanovenej úrovni a vy môžete oddychovať.

Ak takúto rúru nemáte, môžete sa pustiť k tradičnému spôsobu varenia. Hrniec na sporák, teplomer do vody a sledovať teplotu, aby neprekročila tepelnú hranicu. Inak pripravíte namiesto šunky varené mäso.

Ako ďalej?

Pri varení sa voda odlúči od mäsa. Neľakajte a preto, ak sa v tlačenkových vreckách začne objavovať vrstva vody. Ak ste mäso dostatočne utlačili pri plnení, zachová si svoj tvar a šunka bude celistvá aj pri krájaní. Viete, že je všetko na správnej ceste.

Rovnaké je to aj pri používaní foriem. V obyčajných voda obkolesí šunku, v pružinových sa vytlačí do vodného kúpeľa, kde sa začnú zrážať bielkoviny.

Po varení nechajte šunku prirodzene vychladnúť a vložte ju na niekoľko hodín do chladničky. Vybaľte ju z vreciek, a môžete sa pustiť do krájania.

Zdá sa vám to byť zložité a zdĺhavé? Potom by ste si to mali na vlastnej koži vyskúšať. Možno prídete na to, že prípravu šunky zvládnete aj pasívne popri inej činnosti.


Zdroj:Sme.sk

Ingredience:

Těsto:
4 kakaové pudinky 20 dkg moučkového cukru 4 vejce 1 lžíce rumu (kľudne aj viac, tá jedna lyžica ani nebola cítiť) 20 ml oleje 1 prášek do pečiva
Krém:
25 dkg másla 20 dkg mouč. cukru 50 dkg měkkého tvarohu
Postup:
Pudinkové prášky smícháme s práškem do pečiva a cukrem. Přidáme vejce, rum, olej a vše důkladně promícháme. Těsto vylijeme na vymazaný a moukou vysypaný plech a pečeme při 200 °C asi 20 minut. Po upečení necháme vychladnout a mezi tím si připravíme krém. Změklé máslo utřeme s cukrem do pěny. Přidáme tvaroh a vše vyšleháme na hladký krém, který pak rozetřeme na vychladlý korpus. Povrch můžeme ozdobit dle své fantazie.
Pozn.: Ja som použila na miešanie el. ručný šľahač. Možno sa vám bude zdať, že toho cesta je málo, ale zväčší objem. Ja som to vyliala do tortovej formy vystlanej papierom na pečenie a tak som nepoužila ani štipku múky. Ale pieklo sa to potom dlhšie. Ešte môžem odporučiť, aby ste medzi cesto a krém natreli nejaký lekvár.
Aj keď koláč je dosť šťavnatý. Prípadne vložiť nejaké ovocie. Nakoniec som to poliala čokoládou a všetci si chválili. Nik neveril, že tam nie je múka.
Suroviny:
Cesto:
5 vajíčok
5 lyžíc práškového cukru
3 lyžice vody
3 lyžice hladkej múky
3 polievkové lyžice polohrubej múky
jeden prášok do pečiva

Poleva na polievanie:
150 gramov kryštálového cukru
3,5 dcl vody
trocha rumu
trocha červenej farby na potraviny

Punčová poleva
20 dkg práškového cukru
trocha rumu
červená poleva z predošlého dňa

Pracovný postup:
5 vajíčok rozdelíme na žĺtka a na bielka. Bielka rozšľaháme na sneh. Do vyšľahaného snehu pridávame postupne za stáleho mixovania 5 lyžíc práškového cukru. Do zmesi zašľaháme postupne aj žĺtka a 3 lyžice vody. Do zmesi pridáme 3 lyžice hladkej múky, 3 polievkové lyžice polohrubej múky a jeden prášok do pečiva. Všetko rozmiešame vareškou. Zmes nalejeme na plech pokrytý papierom na pečenie.
Rozotrieme.
Cesto dáme piecť do predvyhriatej rúry na 160 stupňov. Pečieme približne 15 minút. Necháme cesto úplne vychladnúť. Medzitým si odvážime 150 gramov kryštálového cukru, ktorý pridáme do 3,5 dcl vody, nalejeme trocha rumu a trocha červenej farby na potraviny. Necháme prejsť varom. Z cesta dáme preč papier na pečenie a odmeriame si 3 rovnako široké pláty cesta. Tie potom postupne namáčame pripravenou polevou. Prvý a tretí plát nesmie byť veľmi mokrý, stredný plát naopak musí byť čo najviac mokrý. Každú vrstvu potrieme marhuľovým džemom a dáme na seba. Zaťažíme a dáme do chladničky na celú noc.
Punčovú polevu si pripravíme tak, že zmiešame 20 dkg práškového cukru, trocha rumu a červenú polevu z predošlého dňa (môžeme si pripraviť aj prevarenú vodu pokiaľ by bola poleva veľmi hustá - pokiaľ nie, tak vodu nepoužijeme). Všetko zmiešame a vytvoríme polohustú polevu, ktorú rozotrieme na pripravenú vrstvu koláča.
Necháme opäť stuhnúť v chladničke
Image and video hosting by TinyPic
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one